Archiwalna

Recepta na bestseller – literacka gra miejska

Autor:
Organizator: Przewodnik po filmowej ŁodziWiek: 0 - 100 Inne

Od zawsze marzyłeś o napisaniu powieści. Masz ogromny apetyt na artystyczny i komercyjny sukces. Pewne wydawnictwo obiecało wydać Twój debiut, ale postawiło jeden warunek – Twoja powieść musi opisywać Łódź. Ta propozycja wydawała Ci się początkowo dziwna, ale redaktor przypomniał Ci, że rozgrywające się w Łodzi książki Katarzyny Bondy, Magdaleny Witkiewicz czy Krzysztofa Beśki zyskały status absolutnych bestsellerów. Każdy z tych autorów przed przystąpieniem do pracy przeprowadził wnikliwy – jak to określił redaktor – „risercz” na temat miasta, podobnie zresztą jak 120 lat temu Władysław Reymont, zanim napisał „Ziemię obiecaną”. – Ty też powinieneś najpierw odkryć fenomen Łodzi i poszukać inspiracji w jej żywej tkance! – przekonał Cię wydawca.

Zaczynasz właśnie zbierać materiały do powieści. Odwiedzisz kilkanaście miejsc związanych z łódzką literaturą i w każdym z nich wykonasz zadanie, które pomoże Ci poznać miasto i – co najważniejsze – przybliży Cię do napisania książki. Kolekcjonuj literki, które pozyskasz podczas poszukiwań. One wskażą Ci miejsce, w którym podpiszesz kontrakt na wydanie Twojej powieści…

Dla wszystkich łodzian, którzy są ciekawi tajemnic miasta i chcą poczuć dreszczyk emocji, uwielbiają rozwiązywać zagadki i poznawać ciekawostki, lubią czytać, a może nawet sami marzą o napisaniu powieści, przygotowaliśmy wyjątkową literacką grę miejską. Zabawa pod hasłem „Recepta na bestseller” potrwa przez cały październik. W dowolnym momencie można się do niej włączyć, aby poczuć się jak lokalny Sherlock Holmes na tropie tajników łódzkiego dziedzictwa literackiego. Będzie okazja, aby odwiedzić dom wydawcy pierwszej łódzkiej gazety, poznać nastoletniego poetę z Litzmannstadt Ghetto, pojechać tramwajem z Julianem Tuwimem, a nawet skonfrontować się ze Ślepym Maksem.
Aby rozpocząć zabawę, wystarczy odwiedzić jedno z kilkunastu miejsc związanych z literaturą w Łodzi (m.in. biblioteki, muzea i instytucje kultury, czy księgarnię z tradycjami – ich lista poniżej). W każdym z nich na uczestników będą czekały specjalnie zaprojektowane darmowe książeczki do gry, pełne ciekawostek o mieście i rozgrywających się w nim utworach literackich, a także wskazówek, jak przejść z sukcesem cały szlak.
Udział w grze jest bezpłatny, bawić można się zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Dla uczestników przewidziane są nagrody, oczywiście związane z literaturą. Pełny opis gry można znaleźć na stronie: www.regiocentrum.pl w zakładce ‚literacka gra miejska’.

Uzupełnieniem gry są dwa spacery szlakiem literackim po Łodzi, prowadzone przez dr Katarzynę Badowską i dr Karolinę Kołodziej, twórczynie scenariusza gry i autorki „Przewodnika literackiego po Łodzi”. Pierwszy spacer już w niedzielę 28 września. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądało życie literackie na Piotrkowskiej, w których restauracjach bywali pisarze i bohaterowie literaccy, czym mógł raczyć się Reymont podczas pisania Ziemi obiecanej i z którego miejsca Julian Tuwim wodził wzrokiem za dziewczętami. Start w południe sprzed pomnika jednorożca przy Centralu I.
Kolejny literacki spacer, szlakiem początków Łodzi i jej trudnej historii, ruszy w południe 13 października ze Starego Rynku.

Miejsca gry: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Biblioteka Miejska w Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Archiwum Państwowe, Muzeum Miasta Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta, Łódzka Informacja Turystyczna, Księgarnia Światowid, Centrum Turysty Księży Młyn

Projekt „Literacka gra miejska” jest dofinansowany ze środków zadania Miejski Program Mikrograntów 2019 finansowanego ze środków Budżetu Miasta Łodzi oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 realizowanego przez Centrum OPUS.

Zgłoś nadużycie

Opublikuj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane.

Treść komentarza jest wymagana.

Twój nick jest wymagany.